NAPELEMPÁLYÁZAT
Évek óta foglalkozunk teljes körű napelem és fűtés pályázati ügyintézés elősegítésével magánszemélyek és cégek számára is.
Igény esetén a teljes pályázati anyag elkészítésében segítséget nyújtunk, keressen minket elérhetőségeinken!
AKTUÁLIS NAPELEMPÁLYÁZAT LEHETŐSÉGEK
1.
100%-os napelem támogatás pályázat önerő nélkül: „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva”
Vissza nem térítendő napelempályázat keretein belültámogatás igényelhető, ahol a támogatás intenzitása: 100%,
önerő nem szükséges.
(A napelempályazat társadalmi véleményezése 2021.09.12-én lezárult, de a kommentekre hivatalos reakció még nem érkezett a pályázat kiírójától.)
Az itt leírt információk ezért még változhatnak, nincsenek kőbe vésve, a leírást pedig folyamatosan frissítjük, amint újat tudunk mondani a napelempályázattal kapcsolatosan. Eltérés esetén a hivatalos pályázati kiírás a mérvadó. A pályázat hivatalos és teljes kiírása az interneten elérhető.
Támogatás 3 műszaki tartalom egyikére igényelhető:
(1) Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer létesítése – max. bruttó 2.896.108 Ft
VAGY
(2a) Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési rendszer korszerűsítése infra- vagy fűtőpanelekkel – max. bruttó 9.368.464 Ft
VAGY
(2b) Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési rendszer korszerűsítése hőszivattyúval – max. bruttó 11.559.214 Ft.
Napelem esetén az előző év átlagos áramfogyasztásának megfelelő napelem névleges teljesítmény de max. 5 kWp teljesítményű rendszerberuházás lehetséges.
A napelempályázat keretein belül igényelhető vissza nem térítendő támogatás minimális összege 500.000 Ft.
Ha a beruházás összege több, mint a megítélt támogatás, akkor kötelező a maradékot önerőből állni.
A napelemes rendszer telepítéséhez szükséges engedélyezési eljárást a Támogatói Okirat
kiállításától számított 6 hónapon belül meg kell indítani a szolgáltatónál.
A napelempályázat keretein belül történő beruházás csak a kivitelezői listáról választott, szerződött kivitelezővel valósítható meg.
Napelempályázat pályázók köre:
Jelen napelempályázat felhívásra kizárólag azon nagykorú természetes személy (magánszemély) nyújthat be pályázatot, aki:
- magyar adóazonosító jellel rendelkezik és
- a beruházással érintett ingatlanban (rész)tulajdonjoggal rendelkezik és
- megfelel a jövedelmi előírásnak (lásd alább) és
- állandó lakcímet létesített a pályázat által érintett ingatlanban.
A napelempályázat benyújtásának további feltétele, hogy a beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező természetes személyek (magánszemélyek) 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelmük egy főre jutó összege 0 forint és 4.850.000 forint közé essen.
A számítást az alábbi képlet szemlélteti:
beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező személyek 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelme
/
beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező személyek száma (jövedelemmel nem rendelkező, eltartott személyeket is ideértve)
< = 4.850.000
Ugyanazon természetes személy (magánszemély) csak egy ingatlan vonatkozásában részesíthető támogatásban a napelempályázat keretein belül, illetve ugyanazon ingatlan / albetét esetén csak egy pályázat kapcsán nyújtható támogatás.
Támogatásban várhatóan 34.920 család részesül a. Pályázatokat 4 ütemben, megyénként eltérő beadási időpontokkal, de rögzített megyei támogatási keretre lehet benyújtani.
A napelempályázat első beadása várhatóan 2021. november 15-étől kezdődik megyénként ütemezetten.
Előleg:
Előleg igényelhető kedvezményezettnek max 13%, szállítónak max. 30 %, mindkettőt a kedvezményezetten keresztül lehet igénybe venni.
Kedvezményezettnek a támogatott beruházást:
- az (1) tevékenység (csak napelem telepítése) esetén a Támogatói Okirat kiállításától
számított 12 hónapon,
- a (2) tevékenység esetén a Támogatói Okirat kiállításától számított 18 hónapon
belül, továbbá legkésőbb 2026. év június hónap 30. napjáig meg kell valósítania.
Nem nyújtható támogatás
- a napelempályázat benyújtását megelőzően megkezdett beruházáshoz (Fontos! A támogatott munkálatokhoz kapcsolódó anyagok, berendezések megvásárlása a beruházás megkezdésének minősül!);
- ugyanazon épületre / épületrészre benyújtott ismételt pályázat alapján, ha az előző pályázat nem kerül visszavonásra vagy elutasításra;
- használt műszaki vagy egyéb berendezések, gépek, eszközök beszerzésének és szerelésének költségeihez;
- olyan ingatlan vonatkozásában,
- a) amely nem rendelkezik a Pályázat benyújtását megelőzően jogerőre emelkedett használatbavételi engedéllyel, vagy
- b) amely a használatbavételre vonatkozóan nem rendelkezik a Pályázat benyújtását megelőzően kibocsátott hatósági bizonyítvánnyal (hatósági határozat), vagy
- c) amelynek használatbavételét a hatóság használatbavétel tudomásulvétele iránti eljárásában a kérelem benyújtását megelőzően nem vette tudomásul;
A 2021. évi napelempályázati körben az elszámolható maximális fajlagos költségek (áfa-val növelt bruttó összegek):
– 1 kWp napelem rendszer kivitelezési költsége (anyag- és munkadíj együtt): 520.700 forint
– 3 fázis bevezetése: az illetékes elosztótársaság hatályos díjszabása szerint: 57.600 forint
– villanyóra szabványosításának költsége: 172.800 forint
– napelemes rendszer legmagasabb elszámolható költsége: 2.896.108 forint
– energiatanúsítvány: 25.400 forint
– 5 kW teljesítményű akkumulátoros tároló (anyag-, felszerelési és beüzemelési díj együtt):
3.521.405 forint
– fűtőpanelek kivitelezése 1 db lakásban / épületben (anyag- és munkadíj együtt): 565.323
forint
-A tervezés, az engedélyezés, a kötelező nyilvánosság biztosítása, illetve az energetikai
tanúsítványok elkészítésének elszámolható költsége nem haladhatja meg az elszámolható
kivitelezési költség 5%-át a napelempályázatban való részvétel esetén.
2.
Lakásfelújítási/Otthonteremtési 50%-os támogatás
2021.07.15. FRISSÍTÉS
2021.06.30.-tól a Kormány döntése alapján NEM VESZÍTI EL A SZALDÓELSZÁMOLÁST, aki június 30-ig nem tudja bemutatni az áramszolgáltatóval kötött hálózati csatlakozási szerződését.
Az eredeti terv szerint a július 1.-től megkötött szerződések esetén az igénylők elestek volna a szaldóelszámolásból adódó előnyöktől és bruttóelszámolásba kerültek volna automatikusan, amennyiben Otthonfelújítási Támogatás igénybevételével tervezték napelemes rendszerük kivitelezését (tehát amennyiben napelempályázatot vettek volna igénybe), a kormány viszont ezt a korlátozást az utolsó pillanatban eltörölte.
A Kormány 377/2021. (VI. 30.) Korm. rendelete az otthonfelújítási hitel bevezetése érdekében egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 641/2020. (XII. 22.) Korm. rendelet és a családok otthonteremtésével összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 183/2021. (IV. 16.) Korm. rendelet egyes rendelkezéseinek hatályba nem lépéséről – így hívják a június 30-án megjelent Magyar Közlöny egyik rendeletét.
A rendelet kimondja, hogy:
- Nem lép hatályba az otthonfelújítási hitel bevezetése érdekében egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 641/2020. (XII. 22.) Korm. rendelet 9. § (3) bekezdése, valamint
- Nem lép hatályba a családok otthonteremtésével összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 183/2021. (IV. 16.) Korm. rendelet 27. § (2) bekezdése.
Háztartási méretű (ún. HMKE) napelemes rendszerek kivitelezéséhez továbbra is igénybe lehet venni vissza nem térítendő támogatást a szaldóelszámolás keretein belül a napelempályázat segítségével.
Ez a könnyítés sem jelenti azt, hogy a szaldóelszámolás előnyeit mindenki élvezheti majd: bár a már aláírt szerződések legjobb tudomásunk szerint egészen addig érvényesek maradnak a napelempályázat igénybevétele ellenére is (és ezzel a szaldó is megmarad), amég nem kell az invertert lecserélni (és egy új igénybejelentést kezdeményezni, új szerződést kötni stb.), de köztudott, hogy egy Európai Uniós szabályozásnak köszönhetően 2023.12.31. az utolsó olyan nap, amikor még lehetséges a szaldóelszámolásba kerülni. 2024 első napjától, aki napelemes rendszer kivitelezésével kapcsolatos szerződést ír alá, már csak a bruttó elszámolás keretein belül termelheti meg áramát függetlenül attól, hogy napelempályázat segítségével vagy anélkül szerelteti fel rendszerét..
.A Privátenergia Kft. munkatársai minden nap, azon dolgoznak, hogy az engedélyeztetési papírmunka a lehető leggyorsabban haladjon, viszont az áramszolgáltató egy-egy dokumentumot akár heteken, hónapokon keresztül is magánál tart a napelempályázat érvényességi ideje alatt, ezzel a várakozási idővel kalkulálni kell. Átlagosan 3 hónapig tart egy rendszer teljes engedélyeztetése igénybejelentéstől az utolsó szerződés aláírásáig, ezért javasoljuk, hogy aki nem szeretne kicsúszni az említett 2023.12.31.-es határidőből, már hónapokkal előre gondolkozzon és indítsa el az engedélyeztetési folyamatot a kivitelező céggel.
A Novák Katalin által bejelentett, 2021. január 1-től igénybe vehető lakásfelújítási támogatás napelemes rendszerre és elektromos fűtésekre is felhasználható.
A napelempályázat támogatás feltételei a következőek:
- a felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 millió Ft igényelhető
- munkadíj és anyagköltség (50-50 %-ban) elszámolható
- az igénylés feltétele, hogy minden kifizetést számlával kell igazolni
- napelemre a támogatás összege max 450.000 Ft/kWp
További információkért keressen fel minket elérhetőségeink egyikén!
3.
Családi Otthonteremtési Kedvezmény és Falusi Családi Otthonteremtési Kedvezmény (röviden: CSOK, falusi CSOK)
A CSOK állami támogatást is lehetséges napelemes rendszerre és/vagy elektromos fűtésre, fűtéskorszerűsítésre felhasználni.
A meglévő és a vállalt gyermekek, valamint a lakáscél függvényében korszerűsítésre akár 5 millió forint vissza nem térítendő támogatást lehet energetikai korszerűsítésre, napelemes rendszerre, elektromos fűtésre igényelni a CSOK keretein belül.
4.
VP6-7.2.4-17 Tanyák háztartási léptékű villamos energia és vízellátás, valamint szennyvizkezelési fejlesztései (röviden: tanya pályázat)
A tanya pályázat keretein belül lehetőség van tanyák energetikai fejlesztésére vissza nem térítendő támogatást igényelni napelemes rendszer kivitelezésére magánszemélyeknek.
A pályázat feltételei a következőek:
- max. 4 m Ft támogatás igényelhető
- max. 10 kWp méretű rendszerig
Az alábbi tájékoztatás nem teljes körű, egyéb kérdéseivel forduljon értékesítő kollégáinkhoz vagy látogasson meg minket bajai irodánkban!
Olvassa el a tanya pályázat részletes leírását!
LAKÁSTAKARÉK (LTP)
Fontos tudni, hogy napelemes rendszer kivitelezésére és infrapanelre, hűtő-fűtő klímára és egyéb elektromos fűtésre is felhasználható az államilag támogatott lakástakarékpénztári megtakarítás. További információért keressen minket bajai irodánkban vagy az elérhetőségeink bármelyikén!
