A napelem iparágban körülbelül két éve megfigyelhető az a trend, hogy a gyártók egyre többet beszélnek az akkumulátoros áramtárolásról. Ezzel együtt egyre több cég készít olyan invertereket, melyek alkalmasak a hálózatra való visszatáplálásra és akkumulátorba való tárolásra egyaránt, ezáltal a napelemes rendszer szigetüzemű és hagyományos, visszatápláló egységként is alkalmazható. A két említett feladat elvégzésén kívül a hibrid rendszerek szükséges, hogy képesek legyenek az áramkimaradások felismerésére, hogy egy esetleges áramszünet esetén fennakadás nélkül biztosítsák az elektromos áramot a háztartásnak. Az olyan invertereket, melyek mindezen feladatok ellátására alkalmasak nevezzük hibrid invertereknek.
Hazánkban a lakossági napelemes áramtermelést tekintve szaldóelszámolás van érvényben. Ez azt jelenti, hogy az év végén a szolgáltató összeveti, hogy a háztartás mennyi áramot termelt, valamint mennyit fogyasztott. Amennyiben nagyobb a termelés, mint a fogyasztás, akkor ingyen volt az áram, elllenkező esetben pedig csak a különbözet kifizetésére kötelezett a tulajdonos.
Bár jelenleg Magyarországon az elektromos hálózat ingyen tárolja az általunk termelt többletenergiát a fent említett okok miatt, a szaldóelszámolás megszűnése várható a közeljövőben. Megerősíti a feltételezést az a tény is, hogy az ún. ‘elosztói teljesítménydíj’, melyet 2017 óta rendelet szabályoz jelenleg 0 forint, viszont ezt az összeget bármikor felemelhetik. Ez azt jelenti, hogy a többlettermelést valahol tárolni kell, hogy ne vesszen kárba. Itt jön a képbe az akkumulátor és a hibrid napelemes rendszer és inverter.
Annak érdekében, hogy a szaldóelszámolás megszűnése után a lehető legnagyobb hatékonysággal használjuk napelemes rendszerünket szükséges, hogy a nap folyamán azokban az időszakokban, amikor nagyobb a termelés a fogyasztásnál (pl.: délelőtt, amikor a gyerekek iskolában vannak) a megtermelt többletenergia tárolásra kerüljön az akkumulátorokba, amit majd a háztartás később fel tud használni (pl.: amikor este hazaér a család).
A fent leírtak alapján ajánljuk ügyfeleinknek, hogy felár mellett is válasszanak inkább hibrid invertert, melyet önmagában is könnyen lehet használni egy hálózatra visszatápláló rendszer esetében, de később bármikor könnyedén csatlakoztatható rá tárolóegység is, hiszen erre nagy valószínűséggel szükség lesz a közeljövőben.
SolaX hibrid inverterek
A SolaX cég az első olyan invertergyártó, mely hibrid inverterei már Magyarországon is beüzemelhetőek.
Tekintse meg SolaX referencia munkáinkat!